امروز پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

گردهمایی طلاب استان یزد در قم برگزار شد سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰:۰۵


گردهمایی طلاب استان یزد در قم برگزار شد تعداد بازدید: ۱۲

گردهمایی طلاب و فضلای استان یزد، با سخنرانی مدیر حوزه های علمیه، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و با حضور جمعی از علما و طلاب استان یزد برگزار شد.
 
 
 

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع، گردهمایی طلاب و فضلای استان یزد، شامگاه یکشنبه 16 اردیبهشت 97 در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفای قم با سخنرانی آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، حجت الاسلام و المسلمین حسینی نژاد رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و با حضور جمعی از علما و طلاب استان یزد برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش، آیت الله اعرافی در این همایش درباره حقیقت ملکوتی ماه رجب، شعبان و رمضان بیان کرد: این سه ماه یک ظاهر تقویمی دارند که همه مردم آن را درک می‌کنند، اما یک باطن ملکوتی هم دارد که درک آن برای همه میسر نیست و کسانی هم که قادر به درک این مرتبه هستند، دارای مراتبی هستند.

 

مدیر حوزه های علمیه، ماه شعبان را پلکانی برای صعود به ماه رمضان توصیف کرد و گفت: دعاها و مناجاتی که در ماه شریف شعبان وارد شده است، برای گشودن روزنه‌ و دروازه‌ای از ملکوت پر فروغ ماه شعبان بر روی بندگان است، ماه شعبان افزون بر این فلسفه ذاتی ملکوتی و عرفانی مشتمل بر یک سلسله مناسبت‌های ویژه از جمله؛ نیمه‌شعبان و تولد امام عصر و ائمه(ع) هم است و در کنار این فلسفه‌های ذاتی در ماه شعبان، فلسفه مقدمی هم  دارد، چراکه این ماه پلکانی برای صعود به قله ماه مبارک رمضان است.

 

وی تأکید کرد: فصل ممیز و حقیقت حوزه علمیه سلوک در مراحل شعبان و رمضان و سیر به قله‌هایی است که از این مسیر انجام می‌شود، مناجات شعبانیه تثبیت کننده یک دوره سلوک روحی و اخلاقی است.

 

آیت الله اعرافی با اشاره به فرازی از مناجات شعبانیه غفلت را بدترین مرض عنوان کرد و گفت: سه ویژگی روحی جهل، غفلت و نسیان در انسان وجود دارد که مانع پیشرفت انسان می‌شود که بدترین این ویژگی‌ها غفلت است، زیرا غفلت همان مرض و حجابی است که بر جان‌ها افکنده می‌شود و در جهت نجات خود بایستی تلاش کرد.

 

همچنین حجت الاسلام سید محمد شریف حسینی کوهستانی، در این گردهمایی درباره وضعیت استان یزد اظهارداشت: با توجه به عصر ارتباطات و حاکمیت امواج نمی توان استان‌ها را از یکدیگر جدا کرد، چراکه اگر معضل و بحرانی وجود دارد، به شکل جهانی یا سراسری است  و همه جای کشور به انواع فعالیت‌های و برنامه دسترسی دارند.

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان یزد ادامه داد: بعضی استان‌ها ازپیشینه‌ بسیار خوبی برخوردارند که از جمله آنها استان یزد است و احترام مردم ایران نسبت به اهالی یزد بر کسی پوشیده نیست، این سابقه درخشان استان یزد در تاریخ ثبت شده است.

 

وی با بیان این‌که استان یزد از ورود امواج، هجمه‌ها و شبهات جدید در امان نبوده است تأکید کرد: بایستی تلاش همه‌ جانبه‌ای در برابر این شبهات که درصدد متزلزل کردن عقاید جوانان و مردم جامعه هستند صورت گیرد و ضمن رصد این شبهات، سد محکم اعتقادی در برابر این هجمه‌ها ایجاد شود.

 

حجت الاسلام حسینی کوهستانی، ضعف اعتقادی را علت اصلی تزلزل برخی از جوانان دانست و تصریح کرد: هر زمان که اعتقادات جامعه ضعیف شود، فرهنگ عمومی جامعه نیز ضعیف شده و حتی در شکل معماری و شهرسازی هم مؤثر است.

 

وی ابراز داشت: خوشبختانه در استان یزد بین دستگاه‌های منصوب رهبر معظم انقلاب، اوقاف، سازمان تبلیغات و... هماهنگی لازم در جهت فعالیت‌های فرهنگی وجود دارد و کمیته‌های مختلف و متعددی متناسب با هر موضوعی موجود و فعال هستند.

 

مدیر کل تبلیغات استان یزد ادامه داد: این توقع وجود دارد که از طرف متولیان فرهنگی کشور گامی مؤثر در جهت افزایش این هماهنگی برداشته شود، زیرا هماهنگی بیشتر یقینا اثرگذار است.

 

در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین سید علی‌اکبر حسینی نژاد، با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: تحقق انقلاب اسلامی در ایران لطف بزرگی به جامعه اسلامی است، اما از سوی دیگر مسئولان کشور بایستی نسبت به سطح زندگی خود دقت داشته و مستمندان را در نظر بگیرند.

 

رییس مجمع نمایندگان طلاب با اشاره به ساده زیستی رهبر معظم انقلاب و امام خمینی(ره) بیان کرد: وقتی نام استان یزد برده می‌شود، در حقیقت نام شهید صدوقی و شیخ عبدالکریم حائری مؤسس برده می‌شود که افرادی ساده زیست و مؤمن بودند.

 

وی شهید صدوقی(ره) را سبب افتخار نظام اسلامی و مردم ایران دانست و ابراز داشت: شهید صدوقی از یارانی بود که همه مردم ایران به وجود این شخصیت ارزنده افتخار می‌کردند که مصداق بارزی از یاران فدایی امام راحل بودند و انقلاب اسلامی به یاری امثال شهید صدوقی به پیروزی رسید.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد با تأکید بر انقلابی بودن استان یزد خاطرنشان کرد: استان یزد بزرگانی همچون شهید صدوقی، آیت الله مصباح، آیت الله اعرافی و... دارد، به همین جهت این استان مانند سابق که الگوی نظام، انقلاب و جامعه بوده است، بایستی انقلابی بماند و در تاریخ به درخشش خود ادامه دهد.